Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Dożynki Pogranicza - Trzebina 2006

internet loga.jpeg
Obrzędowe ścięcie ostatnich kłosów zboża i uroczyste przeniesienie
dozjas050068wyc2.jpeg uwitego wieńca do domu gospodarza, połączone często z huczną zabawą, nazywane było w zależności od regionu Polski, dożynkami, okrężnem, wyżynkiem, wieńcowinami, plonem

 

Obrzędowym sensem dożynek było zapewnienie ciągłości wegetacji zabezpieczenie dobrych plonów na następny rok. Jedną z praktyk, mających to zapewnić, było wkładanie pod nie zżętego zboża, chleba, słoniny lub monety, symbolizujących dostatek. Innym zabiegiem o podobnym znaczeniu, było pozostawienie ziarna z ostatnich ściętych kłosów do wysiania w następnym roku. Zdobienie wieńca dożynkowego, symbolami płodności w postaci orzechów, jabłek, owoców jarzębiny, żywego koguta, czy wreszcie piernikami, symbolami dostatku, miało również zapewnić obfitość zbiorów. Znaczenie to znacznie wzmacniało poświęcenie wieńca w kościele. Chociaż obchodzenie dożynek nie jest związane z kalendarzem świąt kościelnych, to jednak często święcono głównie dzień Matki Boskiej Zielnej (15 sierpnia), uważanej za patronkę dobrych zbiorów. IMG_7468.jpeg

Pierwotnie, sens obrzędowy praktyk związanych z zakończeniem żniw, miał istotne znaczenie dla każdego gospodarza. Nawet jeżeli gospodarstwo było tak małe, że całego sprzętu zboża dokonywano w ciągu jednego dnia, gospodarz kończąc żniwa wyplatał wianek z kłosów, wkładał go na kosę i tak wracał do domu, gdzie żona przyjmowała go wieczerzą, składającą się zazwyczaj z jajecznicy ze słoniną. Z czasem gdy dożynki wyprawiane były przez dwór, zaczęto je traktować bardziej jako zabawę i rodzaj dodatkowego wynagrodzenia dla żniwiarzy, niż praktykę obrzędową. IMG_7469.jpeg Zaś już w okresie międzywojennym i po II wojnie światowej, kiedy do organizacji dożynek przyłączały się organizacje społeczne, gospodarcze i polityczne, dożynki stały się zabawą ludową, połączoną z występami artystycznymi, kiermaszami, wystawami sprzętu rolniczego, czy zawodami sportowymi.

IMG_7472.jpeg Symboliczny plon żniwny zwany wieńcem, plonem, równianką, pępkiem, najczęściej miał postać wieńca uwitego ze zboża, w kształcie korony splecionej z czterech pałączków związanych u góry, który żniwiarka – przodownica nakładając na głowę, przynosiła gospodarzowi.

Symbolicznym plonem żniwnym bywały także snopki zboża, bukiety z kłosów, czy też koliste wianki uwite z koncentrycznie ułożonych zbóż. Najczęściej wieniec żniwny wykonywany był z pszenicy i żyta lub też czasem wyplatano dwa oddzielne wieńce z tych zbóż. Rzadziej pojawiały się wieńce z jęczmienia i owsa, lub też wieńce wyplatane z kilku odmian zboża. Pierwotnie do ich dekoracji oprócz kwiatów, stosowano wcześniej wspomniane już ozdoby, symbolizujące płodność. Z czasem jednak, nie tylko same dożynki, lecz także ozdoby wieńców dożynkowych straciły swoje znaczenie obrzędowe. IMG_7473.jpeg Akcentowanie widowiskowej strony dożynek, wpłynęło również na kształt i dekorację wieńców. Z czasem _minizdjecie547_stawały się one coraz bardziej okazałe, a do ich wystroju zaczęto używać dodatkowych ozdób, takich jak kolorowe wstążki, złocenia, cukierki, czy bańki szklane. Zaś po II wojnie światowej, często ozdabiano je motywami godła państwowego, czy mapy Polski, ułożonych z ziaren zbóż, wstążkami o barwach narodowych i napisami upamiętniającymi rocznice powstania państwa ludowego, jak choćby napis „XXX lat PRL”. W latach 80. XX wieku, coraz częstsze w dekoracji wieńców dożynkowych stają się motywy religijne.

 

3 września w Trzebinie obchodziliśmy Dożynki. Jak każdego roku święto to rozpoczyna się Msza Święta po której odbył się korowód dożynkowy.

IMG_7474.jpeg IMG_7476.jpeg IMG_7480.jpeg IMG_7488.jpeg
IMG_7494.jpeg IMG_7490.jpeg IMG_7492.jpeg IMG_7493.jpeg
IMG_7501.jpeg IMG_7496.jpeg IMG_7498.jpeg IMG_7499.jpeg
IMG_7509.jpeg IMG_7503.jpeg IMG_7505.jpeg IMG_7510.jpeg
IMG_7521.jpeg IMG_7508.jpeg IMG_7511.jpeg IMG_7512.jpeg

Następnie Wójt Gminy Anna Jagusiak swoim wystąpieniem oficjalnie otworzyła uroczystość „DOŻYNEK POGRANICZA TRZEBINA 2006. Na jej ręce przedstawiciele gospodarstw rolnych złożyli chleb - nie odłączny symbol tego święta.
IMG_7522.jpeg IMG_7524.jpeg IMG_7525.jpeg IMG_7543.jpeg

Po oficjalnym rozpoczęciu przyszedł czas na część artystyczną. Swoje talenty reprezentowały dzieci i młodzież Gminy Lubrza. Odbył się również konkurs koron i wieńców żniwnych, w którym zaszczytne pierwsze miejsce przypadło gospodarzowi dożynek wsi Trzebina,  na drugim miejscu znalazły się Krzyżkowice, trzecie miejsce zajęła Skrzypiec, a Dytmarów, Lubrza, Olszynka, Jasiona i Slezske Pavlowice zostały wyróżnione. Po konkursie koron dożynkowych na szczeblu gminnych odbył się konkurs koron żniwnych na szczeblu powiatowym. W konkursie powiatowym pierwsze miejsce zajęła wieś Wróblin z gminy Głogówek, drugie miejsce przypadło wsi Trzebina z gminy Lubrza, trzecie miejsce zajęła wieś Chrzelice z gminy Biała, czwarte miejsce zajęła wieś Niemysłowie z gminy Prudnik oraz komisja wyróżniła koronę żniwną z wsi Racławice Śląskie.

IMG_7531.jpeg
IMG_7535.jpeg
IMG_7544.jpeg
IMG_7564.jpeg IMG_7546.jpeg IMG_7547.jpeg IMG_7548.jpeg
IMG_7549.jpeg IMG_7551.jpeg IMG_7553.jpeg IMG_7564.jpeg
IMG_7576.jpeg IMG_7577.jpeg IMG_7578.jpeg IMG_7579.jpeg
IMG_7580.jpeg IMG_7582.jpeg IMG_7587.jpeg IMG_7601.jpeg

Jednak wszystkie korony precyzją wykonania zasługiwały na zajęcie pierwszego miejsca. Uroczystość uświetnił występ kabaretu Mocherowe Berety, oraz zespoły  "Andreo i Karina" ... Dożynki zakończyły się późnym wieczorem zabawą taneczną.

 

 

 

 

 

 

Projekt „Tradycje, obrzędy, obyczaje Gminy Lubrz i gmin partnerskich” jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu INTERREG IIIA Czechy-Polska oraz ze środków budżetu państwa

 

 

 


Wersja XML